SILVER RAIN
سیلور رین

ساختار پلیس قبرس شمالی

پلیس در قبرس شمالی

در این مقاله میخوانید:

فهرست مطالب

!پلیس هر کسی وجدان خودش است، اما پلیس علیه کسانی است که وجدان ندارند!این شعار پلیس قبرس شمالی می باشد.در کل در این کشور پلیس و ساختار امنیت بسیار حائز اهمیت می باشد و می توان گفت امنیت در این کشور دارای امتیاز ویژه ای است.با وجود درگیری های سیاسی بسیار بین قبرس شمالی و جنوبی،ذره ای از امنیت در این کشور کم نشده و امنیتی مطلوب کشور را فرا گرفته است.

شما در این کشور هرگز تنش های سیاسی بین مردم یا نزاع قبیله ای نخواهید دید.در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا درباره امنیت و ساختار سازمانی پلیس این کشور اطلاعات بیشتر کسب کنید.

اداره پلیس در قبرس شمالی تحت حکومت عثمانی

اداره پلیس در قبرس شمالی تحت حکومت عثمانی


در سالی که فتح قبرس به پایان رسید، امپراتوری عثمانی بر 3 قاره حکومت می کرد. عثمانی‌ها که همیشه به عدالت و حقوق بشر اهمیت می‌دادند، چیزی مشابه آن را در قبرس اجرا کردند. وظیفه تضمین امنیت مردم در قبرس به طور کلی بر عهده ارتش بود و آیین‌نامه ای  تهیه‌شد که در آن، وظایف مأموران پلیس، شیوه‌های آموزشی، نحوه اقامت و معیشت و نحوه عمل آنان در انجام وظایف شهروندی مشخص شد.

در واقع، پس از فتح جزیره، نیروی پلیس نظامی مشابهی در قبرس تأسیس شد.
در سال های اولیه، مردم به نوبت به عنوان افسر پلیس، انتخاب می شدند. افسران پلیس چراغ قوه به دست، شب‌ها با کالسکه در شهرها،مناطق روستایی و جاده‌ها گشت می‌زدند.

در سال هایی که قبرس تحت سلطه عثمانی ها بود، تنها ترک ها وظایف زاپتیه(پلیس های عثمانی) را انجام می دادند. بسیاری از افسران نظامی از ترکیه به قبرس آمدند و در جزیره مستقر شدند و خدمت کردند.
زاپتی ها هیچ دانشی از پلیس به معنای فعلی نداشتند. لزومی نداشت که سواد داشته باشند، حقوق آنها از بودجه قبرس پرداخت می شد. زمانی که زاپتی ها برای گشت زنی به روستاها می رفتند، روستاییان غذای  برای آن افراد و اسب هایشان را تهیه می کردند.

پلیس در قبرس تحت حاکمیت بریتانیا

پلیس در قبرس تحت حاکمیت بریتانیا


انگلیسی ها با استفاده از موقعیت دشوار امپراتوری عثمانی، در سال 1878 قبرس را موقتاً تحت کنترل خود درآوردند. آنها در 5 نوامبر 1914 به طور یکجانبه این جزیره را به انگلستان دادند و در مجموع به مدت 82 سال آن را تحت حاکمیت خود نگه داشتند.
یکی از سازمان هایی که انگلیسی ها در قبرس بیشترین اهمیت را به آن می دادند اداره پلیس بود. پلیس قبرس به دلیل مشارکت در اجرای قانون و امنیت جزیره مورد تحسین بین المللی قرار گرفت.

گرچه جنایات ارتکابی در قبرس در مقایسه با سایر کشورها زیاد نیست، اما میزان کشف عاملان جنایات همواره بالا بوده است. به ویژه در دوره استعمار، این میزان 52 درصد بود. دلیل این امر این بود که انگلیسی ها سازمانی را پیدا کردند که به خوبی کار می کرد و از عثمانی ها به ارث رسیده بود.

اعضای این سازمان که در آن زمان زاپتیه نامیده می شد، برای اخذ مالیات از مردم و اخذ عوارض گمرکی در مناطق و روستاهایی که از نظر پرسنلی افراد  ناکافی داشت استفاده می شد..
برای اطمینان از اینکه نظم عمومی به خوبی محافظت می شود، انگلیسی ها در دومین ماه از تسلط خود بر قبرس با قانون خاصی در جزیره نیروی پلیس جدیدی ایجاد کردند. این سازمان که «پلیس نظامی قبرس» نام داشت، از نظر تسلیحاتی و آموزشی دارای ویژگی های یک نیروی نظامی بود.

در سال 1936 بود که نام “پلیس نظامی” از پلیس قبرس حذف شد. پس از این تاریخ نام پلیس به «پلیس قبرس» تغییر یافت و با این نام تا پایان حکومت بریتانیا بر قبرس ادامه یافت.

سازمان پلیس در دوره جمهوری قبرس

سازمان پلیس در دوره جمهوری قبرس

نیروی پلیس بر خلاف دوره بریتانیا به دو بخش پلیس و ژاندارمری تقسیم شد. پیش‌بینی می‌شد که 30 درصد پرسنل این سازمان را ترک‌ها و 70 درصد را یونانی‌ها تشکیل می‌دادند و همه اداره‌ها به قبرسی‌ها واگذار شد.


در تاریخ تأسیس جمهوری در تاریخ 1960/8/16، نیروی پلیس قبرس در مجموع 1019 نفر بود که 415 نفر ترک و 604 نفر یونانی بود.


شهرها و حومه ها در اختیار پلیس و مناطق روستایی در اختیار ژاندارمری قرار گرفت. در حالی که مقرر شده بود فرمانده کل یکی از این نیروها ترک و معاون وی یونانی باشد، در صورت یونانی بودن فرمانده کل، پیش بینی می شد معاون وی ترک باشد.

تعداد کارکنان شهربانی در مجموع 1158 نفر و کارکنان ژاندارمری 842 نفر و جمعاً 2000 نفر تعیین شد.
تعداد کل پرسنل ترک در واحدهای پلیس و ژاندارمری به 702 نفر رسید. بدین ترتیب در سال 1963 میزان پرسنل ترک در نیروهای پلیس و ژاندارمری به 35 درصد کاهش یافت.


زمانی که روابط قبرسی ها با یونانی‌های قبرس در دسامبر 1963 توسط یونانی‌ها قطع شد، تقریباً تمام سلاح‌ها، وسایل نقلیه و تجهیزات متعلق به پلیس و ژاندارمری به یونانی‌های قبرس سپرده شد. در این مدت پلیس قبرس از وسایل نقلیه موتوری و تجهیزات بسیار کمی که در اختیار داشت به خوبی استفاده کرد.

سخن آخر

درمجموع ساختار امنیت و پلیس در قبرس شمالی بسیار گسترده می باشد.و امنیت در این کشور دارای سطوح مختلفی است.سطوحی مانند امنیت اجتماعی،شغلی،امنیت کودکان یا امنیت مالی که مختص مهاجران می باشد.هر کدام از سطح امنیت متکی بر بخش خاصی از ساختار پلیس در قبرس شمالی هستند.

مطالب دیگر ما:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این نوشته را به اشتراک بگذارید

درخواست مشاوره رایگان

سه شب و چهار روز مهمان ما در قبرس باشید

شماره تماس خود را قرار دهید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند

درخواست با موفقیت ارسل شد

کارشناسان ما جهت اطلاعات و هماهنگی بیشتر با شما تماس میگیرند