SILVER RAIN
سیلور رین

خرید ملک در قبرس شمالی

خرید خانه در قبرس

در این مقاله میخوانید:

فهرست مطالب

خرید خانه در قبرس، مثل خرید ملک در تمام دنیا، مزیت و معایب خودش را دارد، اینجا قصد نداریم برای شما بگوییم، قبرس شمالی همان سرزمین رویایی و بهشت روی زمین است! خیر چنین خبرهایی نیست. قبرس شمالی هم مزایایی و معایبی دارد که در ادامه تک تک آن ها را با هم بررسی می کنیم.

مزیت های خرید ملک در قبرس شمالی

سند ملک:

قبرس شمالی در حال حاضر جز معدود کشورهایی است که عرصه و اعیان را می فروشد، برخلاف سایر کشورهای همسایه که فقط اعیان (یعنی بنا) را به خارجی ها می فروشند، قبرس شمالی هم بنا و هم عرصه (خاک) آن ملک را می فروشد و فعلا این شرایط را دارد، اما به علت محدودیت مساحت قطعا این شرایط برای مدت طولانی تمدید نخواهد شد، زیرا ناگفته پیداست که اگر یک ملیت خاص، میزان زمین بسیار زیادی خریداری کند، آن کشور دچار مشکلات سیاسی خواهد شد، که البته راهکار فعلی دولت قبرس شمالی این است که در خرید ملک و زمین برای خارجی ها محدودیت هایی تعیین کرده و از ملیت های مختلف به قبرس شمالی دعوت کرده است، که این خود نشان از دید بلندمدت این کشور برای بالابردن ضریب هوشی آیندگان این سرزمین دارد.

آب و هوا:

اول از همه مهم ترین آیتم، آب و هوای عالی قبرس شمالیست که تقریبا ۳۰۰ روز سال، آسمان آفتابی تجربه می کنید، یعنی تقریبا ۱۰ ماه سال پوشش شما، تاپ، تی شرت یا پیراهن نخی خواهد بود، ۲ ماه از سال روزها نیاز به یک سوئیشرت خواهید داشت، به علت کمبود کوه، به هیچ عنوان هوای شرجی که در کیش یا شمال ایران تجربه کردید، نخواهید دید.

مالیات بسیار کم:

دومین مزیت مهم قبرس شمالی، مالیات بسیار پایین آن بر انواع درآمدها و مبادلات مالی می باشد. به طور مثال مالیات هایی که هنگام خرید ملک می بایست پرداخت کنید به شرح زیر است: (که متاسفانه به خریداران ایرانی این مسائل به طور شفاف گفته نمی‌شود.)

  • نیم درصد برای ثبت قرارداد خرید ملک به اداره مالیات
  • ۱۲ درصد هزینه صدور سند به اداره تاپو (اداره ثبت اسناد قبرس شمالی) که در ۲ مرحله پرداخت می شود. ۶ درصد آن هنگام عقد قرارداد و ۶ درصد الباقی هنگام تحویل سند (که منوط به تسویه کامل می باشد که چون اکثرا خانه ها به صورت اقساط خریداری می شوند، پس از پایان اقساط که یک تا ده سال به طول می انجامد)
  • ۵ درصد هم مالیات خرید خانه باید پرداخت کنید.

اما مالیات بر اجاره ها:

همانطور که می‌دانید در بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی، مالکین باید، مالیات زیادی بر اجاره پرداخت کنند که در اکثر موارد این مالیات ها به صورت تصاعدی محاسبه می شوند. در برخی کشورها بر اساس تعداد ملک هایی که مالک دارد محاسبه می شود و در برخی کشورها بر اساس مجموعه اجاره دریافتی از تمامی املاکی که فرد اجاره داده است به صورت پلکانی دریافت می شود. به طور مثال:
در کشور آلمان این عدد بین ۱۴ تا ۴۵ درصد
در کشور بلژیک از ۲۵ الی ۴۵ درصد
و در کشور سوئد این عدد از ۳۰ درصد شروع می شود.
اما در قبرس شمالی این عدد تنها بین ۸ الی ۱۳ درصد می باشد.

منابع مالیات بر درآمد اجاره کشورهای اروپایی:

www.skatteverket.se
www.ptireturns.com
www.globalpropertyguide.com

مالیات بر مشاغل مختلف هم در قبرس شمالی بین ۵ الی ۲۵ درصد متغییر می باشد. همین مالیات بسیار پایین + آب و هوای مدیترانه ای، برای بسیاری از اروپایی ها جذابیت بسیاری برای خرید ملک ایجاد کرده است، به ویژه که اکثر آنها پس از خرید ملک آن را سالیانه اجاره می‌دهند و درآمدی با مالیات کم خواهند داشت که همان درآمد را در کشور قبرس شمالی حفظ و مجددا تبدیل به یک ملک جدید می کنند. بیشترین نوع خرید ملک هم به صورت پیش خرید می باشد، زیرا شرایط پرداخت بسیار آسانی دارد و دوما هنگامی که ملک آماده تحویل شد حداقل بین ۲۵ الی ۵۰ درصد برای خریدار سودآوری خواهد داشت.

خرید خانه در قبرس

بررسی گزینه های ملک در قبرس شمالی

هنگامی که به دنبال ملک در قبرس شمالی می گردید، باید چند نکته را در نظر داشته باشید، آن هم اینکه هدف شما از خرید ملک چیست؟ به طور مثال ممکن است اگر هدف از خرید، اجاره سالیانه باشد، بهترین گزینه، یک یا چندین واحدهای استدیو می باشد، زیرا قبرس شمالی تعداد زیادی دانشگاه دارد و از سراسر دنیا دانشجو می پذیرد و این دانشجویان به دنبال خانه های ارزان قیمت هستند، یا یک مثال دیگر: شما در قبرس سکونت دارید و علاوه بر آن علاقه دارید واحدی داشته باشید که به صورت روزانه اجاره بدهید: در این شرایط بهترین گزینه واحدهای ویلایی می باشد که حتی در سردترین روزهای سال (بین ۱۵ دی تا ۱۵ اسفند) هم به صورت روزانه اجاره می رود و می توانید به نسبت اجاره سالیانه، درآمد بسیار بسیار بیشتری داشته باشید.

بیایید یک مثال را با هم مرور کنید: شما یک ویلا ۳ خواب با استخر اختصاصی در تراس در یک شهرک معتبر به ارزش ۵۰۰ هزار پوند خریداری می کنید، اگر بخواهید آن را به صورت سالیانه اجاره دهید تقریبا ماهی ۲۵۰۰ پوند اجاره دریافت می کنید. که درآمد سالیانه شما ۳۰ هزار پوند خواهد بود.
اما اگر بخواهید به صورت روزانه آن را اجاره دهید بسته به ماه های سال بین شبی ۳۰۰ الی ۹۰۰ پوند دریافت می کنید.
تقریبا ۸ ماه سال که امکان استفاده از استخر فراهم است شبی ۹۰۰ پوند و ۴ ماه دیگر ماهی ۳۰۰ پوند:
که درآمد شما برای ۳۶۰ روز سال ۲۵۲۰۰۰ پوند خواهد بود، در بدترین حالت حتی اگر یک فصل سال هم واحد شما خالی بماند، یعنی یک چهارم از این درآمد کاسته شود، درآمد شما ۱۸۹۰۰۰ پوند خواهد بود.
مثال های دیگری هم از این دست بسیار می باشد.

معایب قبرس شمالی

  • جمعیت کم:

اولین نکته ای که باید در نظر بگیرید مجموع شهروندهای خود قبرس شمالی (منهای توریست ها) که چند سال پیش سرشماری شد حدود ۷۰۰ هزار نفر بود که این عدد نهایتا تا به امروز حتی با رشد ۱۰ درصد هم به ۷۷۰ هزار نفر رسیده که در فصل های پرتوریست مثل تابستان این عدد بالای یک میلیون نفر می باشد. پس هر کسب و کاری که شما راه اندازی کنید با معضل کمبود مشتری مواجه خواهید شد، مگر مشاغل مرتبط به توریست که شامل: رستوران، بار، کافه، رنت خودرو، املاک و… می باشد. این مشاغل در قبرس شمالی همیشه درآمد بالایی دارند که البته راه اندازی آنها نیز نیازمند سرمایه ی قابل قبولی است.

  • کسب درآمد از راه اجاره ملک:

یکی دیگر از راه های کسب درآمد اجاره ملک می باشد بدین صورت که فرد علاوه بر ملکی که برای زندگی خریداری می کند یک یا دو ملک دیگر خریداری می کند و با اجاره ی آنها درآمد بسیار خوبی خواهد داشت، شروع قیمت واحدهای کوچک بین ۵۸۰۰۰ الی ۸۵۰۰۰ هزار پوند می باشد و تقریبا با ۵۰ درصد (بسته به پروژه) کلید واحد را تحویل می گیرید و می توانید آن را اجاره دهید.

  • زیرساخت های ضعیف

یکی دیگر از مواردی که ممکن است پس از ورود به قبرس برای شما غیرمنتظره باشد، زیرساخت های قبرس است، قبرس شمالی مترو ندارد، وسایل نقلیه عمومی آنچنانی ندارد، اتوبان های ۵ بانده، مراکز خرید خیلی بزرگ، آسمان خراش ها و… ندارد، ولی در مقایسه با ۵ سال گذشته، پیشرفت در شهرسازی با سرعت بسیار بالا انجام شده و قطعا در ۵ سال آینده با کشوری روبرو خواهید شد که برایتان آشنا نیست. فراموش نکنید تاکید قبرس شمالی بر آرامش، غذای سالم و شادی است. اگر پیشنهاد ما را می خواهید حتما پیش از خرید ملک، یک سفر به قبرس شمالی بروید و اصلا در هتل اقامت نداشته باشید، زیرا اقامت در هتل برای شما بسیار لذت بخش و لوکس خواهد بود و با زندگی در شهر متفاوت است پس حتما در یکی از خانه های شهرکی اقامت داشته باشید، حتما یک ماشین رنت کنید (البته پیش از سفر گواهینامه خود را بین المللی کنید) و همه جای جزیره را بگردید و در نهایت خودتان تصمیم بگیرید که این کشور جای مناسبی برای اقامت شما هست یا خیر.

زندگی در این جزیره برای خیلی از افراد مناسب نیست، به طور مثال وقتی شروع قیمت خانه ها از ۵ میلیارد تومان می باشد و شخص کل سرمایه زندگی اش ۲-۳ میلیارد می باشد و قرار است به جزیره مهاجرت کند و با کار کردن اقساط خانه را بدهد به هیچ عنوان توصیه نمی کنیم، چنین فردی رسما خود و خانواده اش را بدبخت کرده است!!!
بله اینها حقایقی است که عمدتا گفته نمی شود زیرا بسیاری از افراد شاغل در این صنف فقط به فکر منفعت شخصی خود و دریافت پورسانت می باشند.
بله این کاملا درست است که شرایط پرداخت اقساط بدون بهره وجود دارد، اما شما از نظر منطقی، باید توانایی پرداخت اقساط، را داشته باشید بسیاری از افرادی که در جزیره، جز افراد موفق محسوب می شوند، کل پول خرید ملک را دارند، اما چون اقساط ملک، بهره بانکی ندارد چرا از این شرایط استفاده نکنند، پس به صورت اقساطی پرداخت و با پول خود کار می کنند.

خرید خانه در قبرس

خرید خانه در قبرس شمالی می تواند گزینه ای جذاب برای کسانی باشد که به دنبال سبک زندگی مدیترانه ای بدون قیمت بالا هستند. با این حال، مهم است که با احتیاط به این فرآیند نزدیک شوید و با متخصصان با تجربه ای کار کنید که می توانند شما را از طریق پیچیدگی های مالکیت دارایی در این محیط سیاسی منحصر به فرد راهنمایی کنند.

با درک چالش های مالکیت ملک در قبرس شمالی، کاوش در طیف وسیعی از املاک موجود، و با در نظر گرفتن دقیق گزینه های تامین مالی و موقعیت مکانی خود، می توانید تصمیمی آگاهانه بگیرید و ملک رویایی خود را در این قسمت زیبا از جهان پیدا کنید.

مطالب دیگر ما:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این نوشته را به اشتراک بگذارید

درخواست مشاوره رایگان

سه شب و چهار روز مهمان ما در قبرس باشید

شماره تماس خود را قرار دهید تا مشاوران ما با شما تماس بگیرند

درخواست با موفقیت ارسل شد

کارشناسان ما جهت اطلاعات و هماهنگی بیشتر با شما تماس میگیرند